USG endometriozy

Endometrioza jest przewlekłą chorobą, która dotyka nawet 15% miesiączkujących kobiet. W grupie kobiet z niepłodnością wykrywana jest u 50% pacjentek. W przypadku występowania przewlekłych dolegliwości bólowych miednicy mniejszej nawet 70% pacjentek ma endometriozę.

Ze względu na niespecyficzne objawy i wielopostaciowość zmian diagnostyka endometriozy jest trudna i zajmuje czasem nawet 10 lat.

Wyróżniamy 3 główne rodzaje zmian endometriotycznych: endometriozę powierzchowną (otrzewnową), głęboką oraz jajnikową (torbiele endometralne). Często towarzyszą jej zmiany w mięśniu macicy określane mianem adenomiozy.

Zapraszamy do Przychodni „Macierzyństwo i Życie” na USG endometriozy – badanie dedykowane wykrywaniu tej choroby oraz ocenie stopnia zaawansowania zmian według klasyfikacji #ENZIAN(u) – niezbędne narzędzie do planowania dalszej opieki i leczenia, zwłaszcza operacyjnego.

Podczas USG przezpochwowego lub przezodbytniczego poza rutynową oceną narządu płciowego oglądane są pozostałe struktury w miednicy mniejszej – pęcherz moczowy, moczowody, odbytnica, dystalny odcinek esicy, więzadła krzyżowo-maciczne, przegroda odbytniczo-pochwowa oraz otrzewna zachyłka pęcherzowo-macicznego i zatoki Douglasa. Czasem podczas badania stosowany jest żel kontrastujący i wykonywana jest sonovaginografia. Jest to doskonałe badanie które pozwala znaleźć endometriozę głęboką, jajnikową oraz adenomiozę.

Klasyfikacja #Enzjan

Endometrioza powierzchowna nie jest wykrywalna w żadnych badaniach obrazowych (rezonans, tomografia komputerowa, USG). Jest to postać choroby limitująca skuteczność diagnostyki, jednak podczas badania ultrasonograficznego poszukiwane są tak zwane „miękkie” markery endometriozy powierzchownej (ocena mobilności struktur miednicy mniejszej) co nie jest możliwe w innych badaniach obrazowych. W przypadku wątpliwości diagnostycznych istnieje możliwość uzupełnienia diagnostyki o wykonanie testu genetycznego DiagEndo.

Uwagi praktyczne

Badanie ultrasonograficzne może być wykonane w każdej fazie cyklu (także podczas miesiączki) oraz u kobiet niemiesiączkujących (w trakcie leczenia hormonalnego lub po menopauzie). Na badanie należy zgłosić się z umiarkowanie wypełnionym pęcherzem moczowym i pustym końcowym odcinkiem jelita grubego (oddanie stolca w godzinach porannych, w przypadku zaparć zastosowanie czopka glicerynowego).

krt_3t

Jesteśmy przyjaźni Rodzinom!

Oferujemy zniżki na wybrane usługi dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Rodziny TRZY PLUS!