MODEL CREIGHTONA

The Creighton Model FertilityCare™ System (CrMS) polega na wystandaryzowanych obserwacjach i zapisywaniu na karcie obserwacji biologicznych markerów, które są kluczowe dla zdrowia i płodności kobiety. Te „biomarkery” są wyznacznikami czasu płodności i niepłodności. Dzięki temu system może być stosowany zarówno w celu uzyskania poczęcia, jak i odkładania poczęcia w czasie. Biomarkery mogą również sygnalizować nieprawidłowości występujące w cyklu. CrMS pozwala kobiecie doskonale poznać tajniki jej cyklu miesiączkowego.

Jak wygląda badanie?

Podczas badania pacjentka znajduje się na fotelu ginekologicznym. Do pochwy wprowadza sie  wziernik ginekologiczny. Po dezynfekcji pochwy i szyjki macicy wprowadza się do niej jednorazowy, sterylny, cienki cewnik oraz sondę ultrasonograficzną. Następnie przez cewnik podaje się środek kontrastujący, który początkowo wypełnia jamę macicy a następnie przechodzi do jajowodów. Na monitorze aparatu ultrasonograficznego lekarz obserwuje kształt i wielkość jamy macicy, przechodzenie płynu przez jajowody i jego rozprzestrzenianie się w jamie otrzewnowej wokół przydatków. Po usunięciu cewnika zabieg jest zakończony. Zabieg trwa zwykle około 10-15 minut. Zazwyczaj jest niebolesny, u niektórych pacjentek towarzyszy mu dyskomfort przypominający bolesną miesiączkę. Możliwe są odstępstwa od opisanej procedury spowodowane określoną sytuacją kliniczną (anatomia, tolerancja dolegliwości przez pacjentkę).

W naszym działaniu kierujemy się wiedzą zdobytą podczas wieloletniej pracy z pacjentami z zaburzeniami płodności. Tam gdzie jest to możliwe posługujemy się tak zwaną medycyną opartą na dowodach (evidence based medicine) i rekomendacjami towarzystw naukowych, ale w sytuacjach niepowodzeń sięgamy po nowatorskie narzędzia terapeutyczne. Pracujemy w nurcie Restorative Reproductive Medicine proponującej podejście do problemu niepłodności jak do choroby przewlekłej o wieloczynnikowym mechanizmie etiologicznym i poszukującej wiarygodnych metod diagnostyczno-terapeutycznych współpracujących z naturalną płodnością kobiety i korygujących wykryte defekty. Podejście to pozwala na wykrycie ukrytych przyczyn niepłodności a następnie skuteczne leczenie farmakologiczne i chirurgiczne.

Czy możliwe są powikłania?

Mamy duże doświadczenie w bezpiecznym wykonywaniu sonoHSG. Jest to procedura medyczna i jak w przypadku każdej interwencji mogą pojawić się działania niepożadane i powikłania jednak zdażają się one niezwykle rzadko. Informacja o potencjalnym ryzyku zawarta jest w formularzu świadomej zgody, który otrzymuje pacjentka z wyprzedzeniem, w momencie zapisania się na zabieg. Dodatkowo przed przystąpieniem do zabiegu lekarz wykonujący badanie udziala wyczerpujących informacji na ten temat oraz odpowiada na zadawne pytania.

Jak należy przygotować się do badania?

Badanie wykonywane jest w pierwszym tygodniu po miesiączce po całkowitym ustąpieniu krwawienia i plamienia (zwykle do 12 dnia cyklu, przed owulacją). W cyklu poprzedzającym wykonanie badania należy wykonać posiew wydzieliny z kanału szyjki macicy. Wynik takiego badania, dostępny zwykle po 3-4 dniach, należy skonsultować w rejestracji przychodni. 2-3 dni przed zabiegiem należy oznaczyć w surowicy krwi: CRP, morfologię, beta HCG. Do zabiegu zakwalifikowane są wyłącznie pacjentki z prawidłowymi wynikami badań (CRP w normie, WBC/leukocyty w normie, beta HCG ujemne), bez objawów infekcji. Wymienione badania można wykonać w naszej Przychodni lub w innej placówce, należy jednak wtedy posiadać oryginały wyników. Nie należy podejmować współżycia płciowego w cyklu w którym planowany jest zabieg. Zabieg wykonywany jest z zachowaniem wszystkich zasad aseptyki, sprzętem jednorazowego użytku. Szczegółowy opis procedury i przygotowania do zabiegu pacjentka otrzymuje w momencie zapisania się na zabieg. U pacjentów poddawanych zabiegowi stosowana jest profilaktyka antybiotykowa oraz profilaktyczne leczenie przeciwbólowe wg schematu umieszczonego w materiałach informacyjnych.

Kiedy dostępny jest wynik badania?

Wynik badania wydawany jest w formie opisu w dniu zabiegu. Z wynikiem należy zgłosić się do swojego Lekarza Prowadzącego kierującego na zabieg w celu dalszego leczenia.

CERTYFIKOWANI INSTRUKTORZY CREIGHTON MODEL

Anna Wojtyła

Certified Fertility Care Practitioner

Małgorzata Pezda

Certified Fertility Care Practitioner

Monika Szczepanik

Certified Fertility Care Practitioner

krt_3t

Jesteśmy przyjaźni Rodzinom!

Oferujemy zniżki na wybrane usługi dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Rodziny TRZY PLUS!