Diagnostyka

Diagnostyka obrazowa

badanie stanowi obecnie złoty standard w diagnostyce schorzeń narządu rodnego. Może być wykonane drogą przezpochwową lub przezbrzuszną. Jest to bezpieczna metoda diagnostyczna, którą można powtarzać wielokrotnie. W naszej przychodni badanie wykonujemy aparatem Samsung HS 40 lub General Electrics Logiq P5. Po wykonaniu badania pacjentka otrzymuje opis USG oraz dokumentację w postaci zdjęć.

seria badań USG wykonywanych w dniach poprzedzających owulację (zwykle 3 lub 4 badania) w celu oceny wzrostu pęcherzyka jajnikowego oraz potwierdzenia jego pęknięcia (owulacji) oraz powstania ciałka żółtego. Badania wykonywane są w odstępie dwudniowym. Podczas USG oceniany jest rozmiar pęcherzyka oraz grubość endometrium. Badanie przydatne w ocenie tempa wzrastania pęcherzyka zwłaszcza w cyklach w których stymuluje się jajeczkowanie i stosuje gonadotropiny aby wywołać pęknięcie pęcherzyka.

badanie mające na celu wizualizację jamy macicy i jajowodów. Jest to narzędzie pomocne w diagnostyce niepłodności umożliwiające ocenę jamy macicy (wykrycie lub wykluczenie obecności polipów, mięśniaków podśluzówkowych, nieprawidłowości budowy macicy) oraz sprawdzenie drożności jajowodów. Poza diagnostyką badanie może mieć także funkcję leczniczą udrażniając jajowody zatkane przez zgromadzony w ich wnętrzu gęsty śluz.
Podczas badania pacjentka znajduje się na fotelu ginekologicznym. Do pochwy wprowadza sie wziernik ginekologiczny. Po dezynfekcji pochwy i szyjki macicy wprowadza się do niej jednorazowy, sterylny, cienki cewnik przez który podaje się środki kontrastujące. Zabieg trwa zwykle około 20 minut. Zazwyczaj jest niebolesny, u niektórych pacjentek towarzyszy mu dyskomfort przypominający bolesną miesiączkę.

badanie to stanowi podstawowe źródło informacji na temat rozwoju dziecka w okresie prenatalnym. Zgodnie z zaleceniami w ciąży fizjologicznej powinno być wykonane trzykrotnie, jednak w określonych przypadkach może istnieć potrzeba dodatkowych badań. W prawidłowo przebiegającej ciąży pierwsze badanie wykonuje się między 11 i 14 tygodniem, następnie drugie między 18 i 22 tygodniem i trzecie między 28 i 32 tygodniem ciąży. Często na początku ciąży istnieje potrzeba kontroli ultrasonograficznej w celu potwierdzenia obecności żywej ciąży wewnątrzmacicznej. W naszej przychodni badanie wykonujemy aparatem Samsung HS 40 lub General Electrics Logiq P5. Po wykonaniu badania pacjentka otrzymuje opis USG oraz dokumentację w postaci zdjęć.

jest to badanie USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym z zapisem na płycie DVD. Badania wykonujemy aparatem General Electrics Logiq P5. Po wykonaniu badania pacjentka otrzymuje opis USG, płytę DVD oraz dokumentację w postaci zdjęć.

badanie pomocne w diagnostyce patologii w obrębie jamy macicy, które warto wykonać w przypadku podejrzenia polipa endometrialnego, mięśniaka podśluzówkowego lub nieprawidłowej budowy jamy macicy oraz wątpliwości po klasycznym badaniu USG TV. Podczas badania pacjentka znajduje się na fotelu ginekologicznym. Do pochwy wprowadza sie wziernik ginekologiczny. Po dezynfekcji pochwy i szyjki macicy wprowadza się do niej jednorazowy, sterylny, cienki cewnik przez który podaje się środki kontrastujące. Zabieg trwa zwykle około 10-15 minut. Zazwyczaj jest niebolesny, u niektórych pacjentek towarzyszy mu dyskomfort przypominający bolesną miesiączkę.

Badania przesiewowe

jest to podstawowe badanie wykonywane w celu wykrywania zmian patologicznych szyjki macicy. Mikroskopowa ocena komórek pobranych z tarczy części pochwowej szyjki macicy pozwala na ich ocenę pod kątem przemiany nowotworowej. Badanie jest niezwykle istotne w profilaktyce raka szyjki macicy. Powinno być regularnie wykonywane u każdej kobiety która rozpoczęła współżycie płciowe. Pobrany podczas badania materiał utrwalany jest na szkiełku mikroskopowym, a następnie przesyłany do pracowni patomorfologicznej celem dalszej oceny. Wynik badania należy odebrać osobiście podczas wizyty po około 2-3 tygodniach od pobrania.

jest wykonywane podczas wizyty ginekologicznej na życzenie pacjentki. U pacjentek leczonych z powodu niepłodności badanie przeprowadzane jest na pierwszej wizycie lekarskiej. Stanowi istotny element profilaktyki raka piersi stanowiący uzupełnienie metod obrazowych i samobadania piersi. Badanie wliczone jest w cenę wizyty.

Diagnostyka onkologiczna

jest to badanie polegające na oglądaniu szyjki macicy i ujścia zewnętrznego kanału szyjki macicy w powiększeniu przy użyciu kolposkopu. Pozwala na wykrycie patologii w obrębie szyjki macicy i celowane pobranie wycinków. Metoda zalecana w celu uzupełnienia diagnostyki w przypadku nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego.

jest to małoinwazyjna metoda wykrywania zmian patologicznych błony śluzowej trzonu macicy. Pozwala na wykrycie stanu przednowotworowego (rozrost złożony endometrium) lub raka endometrium. Każde krwawienie z dróg rodnych u kobiet po menopauzie powinno być zweryfikowane badaniem histopatologicznym materiału z jamy macicy. Także pacjentki przed niektórymi zabiegami (np.: embolizacja tętnic macicznych, amputacja trzonu macicy z powodu mięśniaków) powinny mieć wykonaną biopsję endometrium. Metoda ta stanowi alternatywę dla wyłyżeczkowania jamy macicy. Uzyskany materiał z jamy macicy utrwalony w roztworze formaliny przesyłany jest do pracowni patomorfologicznej celem dalszej oceny. Wynik badania należy odebrać osobiście podczas wizyty po około 2-3 tygodniach od pobrania.

Diagnostyka laboratoryjna

badania hormonalne, markery nowotworowe

Informacja na temat dostęnych badań udzielana jest w rejestracji. Materiał do badania (krew) pobierany jest w przychodni. Czas oczekiwania na wynik wynosi od kilku godzin do kilku dni, w zależności od badania.

Ocena parametrów nasienia jest podstawowym badaniem wykonywanym u par z obniżoną płodnością. Materiał do badania pobierany jest przez parę w domu podczas stosunku płciowego do specjalnej prezerwatywy (zestaw dostępny w przychodni) a następnie dostarczany do 60 minut zgodnie z załączoną instrukcją do Przychodni. Materiał analizowany jest bezpośrednio po dostarczeniu a wynik omawiany z pacjentami. Dodatkowo sprawdzana jest czystość mikrobiologiczna nasienia – wynik dostępny po paru dniach.

pobieranie wymazów z pochwy, szyjki macicy

Informacja na temat dostęnych badań udzielana jest w rejestracji. Materiał do badania (wymaz z pochwy, szyjki macicy) pobierany jest w przychodni przez lekarza podczas wizyty. Czas oczekiwania na wynik wynosi kilka dni, w zależności od badania i konieczności wykonania antybiogramu.